
| Size (inches) | 4.14 x 4.14 x 0.85 |
| Weight (ounces) | 8.64 |
| Display size (inches) | 2.8 |
| Resolution (pixels) | 320 x 240 |
| Colors | 262 thousand |
| Battery capacity | 5,400mAh (removable) |
| Use time (hours) | Up to 10 |
| Standby time (days) | Up to 10.4 |
| Fast charging capable | |
| Time to charge to 50% | Up to 120 minutes |
| Time to charge to 100% | Up to 240 minutes |
| Chipset | Qualcomm® Snapdragon® X75 5G Modem-RF System |
| Cores | Quad-core, 4 @2.2GHz |
| Capacity | 2GB |
| RAM | 2GB |
| Linux | OpenWrt 22.03.5 |
| AT&T 5G+ supported network bands* | n77 C-Band |
| 5G (U.S. and other countries)* | Bands n2, n5, n12, n14, n28, n29, n30, n48, n66, n77, n78 |
| 4G LTE | Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 28, 29, 30, 40, 46, 48, 66 |
| Wi-Fi connectivity | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi capability | 2.4GHz & 5GHz & 6GHz |
| Mobile hotspot | Up to 64 devices |
| SIM type | Nano |
| FirstNet Ready® |
| Device Eco-rating | The AT&T Eco-Rating 2.0 system gives you environmental and social details about this device. The system uses a total of 20 performance criteria across 5 different attributes, for a total rating of 1 to 5 stars: 19-20 (5-star), 16-18 (4-star), 13-15 (3-star), 10-12 (2-star), 8-9 (1-star) |
| Substances of concern | 2/4 |
| Environmentally preferable materials | 1/3 |
| Energy efficiency and charging | 1/1 |
| End of life and recycling | 2/2 |
| Environmentally and socially responsible manufacturing | 10/10 |
| Total Eco-score | 16/20 (4-star) Please visit att.com/ecospace for additional information. |
| UPC | 606449169584 |
| SKU | 6173E |
WARNING: Cancer and reproductive harm – www.P65Warnings.ca.gov
*5G+ is offered in limited locations in specific cities. Device will display 5G+ coverage indicator when used in an area where 5G+ coverage is available. To get broad mid-band 5G+ service, you need a band n77 capable device. To get high-band service in AT&T 5G+ Zones, such as venues, airports, and other points of interest, requires approximate unobstructed line-of-sight to the signal source plus a band n260 capable device. Wireless technology varies by device. See Feature and specs above to see this device’s wireless technology capabilities. For coverage details see att.com/coverageviewer
*AT&T 5G requires compatible plan and device. 5G not available everywhere. Go to att.com/5Gforyou for details.
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Your insights help us improve!
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.